Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Τώρα είναι 26 Φεβ 2018, 02:39

Απαντήστε στο θέμα  [ 65 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Οδοιπορικό για τα 70 χρόνια από το 'Επος του '40 
Συγγραφέας Μήνυμα
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Δημοσίευση Re: Οδοιπορικό για τα 70 χρόνια από το 'Επος του '40
Αναστάσιος Τζιτζάς έγραψε:
Αγαπητέ Darnel-L/R110

Παράθεση:
Μπορείτε επίσης αν θέλετε να πάτε με γνωστή στο χώρο μας εταιρεία διοργάνωσης 4x4 και να πληρώσετε 200€ για 2-3 μέρες, μόνο και μόνο επειδή θα ακολουθήσετε το προπορευόμενο όχημα για να μην χαθείτε. Επίσης μπορείτε να πάρετε μόνος σας ή με τους φίλους σας, τα βουνά και να πάτε όπου θέλετε

...Δεύτερον με ανησυχεί ο ειρωνικός σας τρόπος. Εάν είσαστε από τους διοργανωτές χάνετε εύκολα την ψυχραιμία σας και αυτό είναι κακό.

Ευχαριστώ για τις υπόλοιπες διευκρινήσεις και όταν χρειάζεστε βοήθεια να την ζητάτε και όχι να την ειρωνεύεστε.

ΜΠΡΟΥΥΟΥΟΥΥΟΥΥ και στους δυό.

Αν και θα έπρεπε από λόγους καθαρά ευγενείας να αποτανθώ πρώτα στον κύριο Τάσο (παιδί σαν όλους τους συνειτητοποιημένους Land Roverάδες αλλά να σεβόμαστε και ορισμένα πράγματα που πρέπει να τυγχάνουν σεβασμού από όλους) θα μου επιτρεπεί να αποτανθώ πρώτα στον Παύλο (χρόνια πολλά καλό φίλο και συνάδελφο στα βουνά πριν καν ακόμη ο υπογράφων αρχίσει να οδηγεί συστηματικά Landies ενώ ο Παύλος ρουφούσε το αίμα στην "γιαγιάκα" του <με την έννοια του ότι πήγαινε παντού και όπως πρέπει όχι ότι την χάλαγε>)

Παύλο μου (επιτρέπεις νομίζω το "μου" μετά από 20 χρόνια γνωριμίας ε?)
Δεν νομίζω ότι αξίζει να ανεβαίνουν οι τόνοι για τέτοια θέματα. Η πρότασή σας είναι ενδιαφέρουσα αλλά νομίζω ότι όταν απευθύνετε σε ένα ανοικτό φόρουμ 500+ (σχεδόν 600 μελών) είναι φυσικό να υπάρχουν και αντίθετες γνώμες για διαφόρους λόγους.

Τάσο μου (επιτρέπεις νομίζω και εσύ το "μου" μιάς και ο υπογράφων είναι αισθάνεται πλέον φίλος σου παρακάμπτοντας τον σεβασμό που πραγματικά σου οφείλει)
Επειδή τυχαίνει να γνωρίζω χρόνια τον Παύλο πιστεύω ακράδαντα ότι η γραπτή του απάντηση βγήκε λίγο πιό απότομη από όσο η έμφυτή του ευγένεια σίγουρα ήθελε.

-------------------

Είμαι σίγουρος ότι όταν θα ειδωθείτε από κοντά (νομίζω ότι έχετε γνωριστεί ήδη) η αδικαιλόγητη αυτή ένταση θα πάψει να υπάρχει.

Τα βουνά άλλωστε, όπως και οι θάλασσες, ΑΚΟΜΗ ανήκουν σε όλους μας και ΑΚΟΜΗ έχουμε ελεύθερη πρόσβαση σε αυτά και αυτές. Ας επικεντρώσουμε την προσοχή μας στο πώς θα μπορέσουμε να τα διατηρήσουμε ακόμη ελεύθερα προσβάσιμα γιατί έτσι όπως πάμε μας βλέπω να θέλουμε διαβατήριο για να πάμε στην Ηπειρο σε λίγα χρόνια ή να χρειάζεται να πληρώνουμε διόδια για να έχουμε πρόσβαση σε σημεία της πατρίδας μας που θα έχουν εκχωρηθεί σε ξένα (μη ελληνικά) συμφέροντα.

Να είσαστε όλοι καλά και καιρός να ξυπνάμε όλοι μας συνάδελφοι.

τηλ 22950 37637
φαξ 22950 31818
κιν. 6944 579911
pantg@otenet.gr

"Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός του ευεργετηθέντος ηλιθίου"
(ο αχάριστος μπορεί να επανορθώσει, ο ηλίθιος ποτέ)

02 Οκτ 2010, 11:51
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Προσωπικά το ποσό το βλέπω μέσα στα πλαίσια, και όχι υπερτιμημένο. Αλλά είναι αυτό που είπε ο Κωνσταντίνος ( πουφης :D ) ότι λίγο τα καύσιμα, λίγο κάτι που θα βρεις και θα αγοράσεις, φτάνει άνετα το χιλιάρικο. Δυστυχώς είναι έτσι η εποχή που διανύουμε που μας έχει κάνει χάλια την ψυχολογία !!!
Αν οργανωθεί πάλι, ( και είμαι σε καλύτερη μοίρα ) , σίγουρα θα πάω. :D

02 Οκτ 2010, 12:37
Προφίλ
Site Admin
Άβαταρ μέλους

εμένα από την άλλη να με συγχωρέσετε δεν μπορώ να έρθω.

Εχω το πληκτρολόγιό μου..... <ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ, bottleman ελπίζω για την κατανόησή σου αλλά ΕΔΩ ταίριαζε>
(αφήνω το ότι καλός συνάδελφος μου είπε ότι υπάρχει και ποντίκι και θα έχω και άλλα επιτέλους να ασχολούμαι μαζί τους, ΧΑΧΑΧΑΧΑ)

Χαιρετώ

τηλ 22950 37637
φαξ 22950 31818
κιν. 6944 579911
pantg@otenet.gr

02 Οκτ 2010, 14:05
Προφίλ

Παράθεση:
...Δεύτερον με ανησυχεί ο ειρωνικός σας τρόπος. Εάν είσαστε από τους διοργανωτές χάνετε εύκολα την ψυχραιμία σας και αυτό είναι κακό.

Συγνώμη, αν προσβάλανε τα λεγόμενα μου (?)

Αγαπητέ κύριε Τζιτζά, με την απάντηση μου δεν είχα σκοπό να σας ειρωνευτώ.
Καυστική, ναι ήταν, όπως θεώρησα ότι, ή καυστικό ήταν και το σχόλιο σας ή δεν καταλάβατε τις παροχές, λέγοντας ότι 4 διανυκτερεύσεις και 3 γεύματα για 2 άτομα κοστίζουν 200€.
Όσο για τη ψυχραιμία μου, δεν την χάνω στο βουνό πόσο μάλλον στο πληκτρολόγιο (και πάλι συγνώμη για τον τόνο μου, αλλά μου αρέσει να λέω τα πράγματα με το όνομα τους)
Και πάλι συγνώμη και να ξέρετε: πάντα καλοδεχούμενη η κριτική. Η παρεξήγηση μας κλείνει εδώ.

Αγαπητέ pouf,
Ναι, δυστυχώς το μεγαλύτερο κόστος είναι τα καύσιμα 1500-1700Klm με 20-25 lit/100... και αυτό που με ενοχλεί περισσότερο, είναι ότι βασικά είναι φόροι!!!
Από την άλλη καλό είναι όλοι μας, να κάνουμε κάποιες ποιο συντονισμένες κινήσεις-πιέσεις γιατί βλέπω ότι και οι ξενώνες στα βουνά έχουν ξεφύγει και δεν συνειδητοποιούν τη κρίση που υπάρχει.

Ημερομηνίες - αργίες, βολικές ξαναβγαίνουν το 2014, ελπίζω -καλά να 'μαστε- να έχουν φτιάξει τα πράγματα και να μπορέσουμε να το ξανα πραγματοποιήσουμε!!!!

ΥΓ
Παράθεση:
Παύλο μου (επιτρέπεις νομίζω το "μου" μετά από 20 χρόνια γνωριμίας ε?)
Κρύβε χρόνια
Παντελή, δεν θα ξεχάσω τα πειράγματα το βράδυ, πίσω από τα ξύλινα χωρίσματα στα σπιτάκια του Alpin!!! Για την ιστορία εκείνο το βράδυ, μεταξύ των άλλων πειραγμάτων, έπεσε και η ιδέα ότι πρέπει να δημιουργηθεί ένας Ελληνικός Σύλλογος Land-Rover!!!
Δεν θυμάμαι ημερομηνία, πρέπει να την βρούμε και να την ορίσουμε Επίσημη Αργία Land Rover και να κάνουμε επετειακή εκδρομή, παρέλαση... κάτι.

05 Οκτ 2010, 09:29
Προφίλ
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Παύλο να σου θυμίσω ότι πάμε ακόμη πιό πίσω (πριν το 1993 στο οποίο αναφέρεσαι.....)

Ομως από την άλλη, εμείς οι παλαιότεροι, ΕΥΤΥΧΗΣΑΜΕ να γνωρίσουμε και την άλλη, εδώ και χρόνια πλέον, πεθαμένη (κυριολεκτικά) Ελλάδα των πραγματικών Ελλήνων σε χωριά που δεν είχαν ακόμη ρεύμα, δεν είχαν οδική πρόσβαση παρά μόνο με αυτοκίνητα σαν τα Landies ή τα UNIMOGs της ΔΕΗ και ήταν άνθρωποι με καθάριο βλέμμα και ακόμη πιό καθάρια ψυχή.

Χαιρετώ

τηλ 22950 37637
φαξ 22950 31818
κιν. 6944 579911
pantg@otenet.gr

05 Οκτ 2010, 20:02
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Αλήθεια Παντελή δεν μας λες λίγα λόγια για το πως χτίστηκε η Ακρόπολη? Νομίζω ότι ήσουν ανάμεσα στους τεχνίτες που λάξευαν τα μάρμαρα ε ? ( χοχοχοχχοχο ) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

06 Οκτ 2010, 00:22
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Κολλητός του Καλλικράτη !!!!!!! :D :D :D

--

06 Οκτ 2010, 00:29
Προφίλ
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Αντε να μην ανοίξω τον στόμα μου (είπαμε τον στόμα ε?) και αρχίσω να αποκαλυπτω ότι ο Τζεν ήταν υπεύθυνος χρηματοδότησης του έργου, ο Χρήστος υπεύθυνος τεχνικός στην μόνωση της στέγης, ο bottleman έστησε τα ράφια στην αποθήκη, ο Κελεσάκος ήταν στην ασφάλεια πριν τον μεταθέσει ο Περικλής για υπεύθυνο του στόλου και μετά τον βάλει υπεύθυνο στα καλλιτεχνικά (αυτός και αν είναι άνθρωπος με πολλά ταλέντα), ο Μιχάλης ήταν υπεύθυνος τηλεπικοινωνιών και ο Μάκης αρμόδιος για την σίτηση......

Το νομίζετε ότι είσαστε ξεπεταρούδια και εσείς???????

τον μόνο που δεν παίρνει η μπάλα είναι τον Μαρατσίνο γιατί είναι όντως πιπίνι !!!!! <Γιάννη την επιταγή βάλε την απευθείας στο λογαριασμό μου)

Χαιρετώ

τηλ 22950 37637
φαξ 22950 31818
κιν. 6944 579911
pantg@otenet.gr

06 Οκτ 2010, 07:38
Προφίλ

Δεν ντρέπεστε λίγο ρε σεις να πειράζετε τον Παντελή :parta:

Ορίστε μας... ακου εκει πως χτιστηκε η Ακρόπολη... Και κυρίως εσύ, ο ατακτούλη... Ναι, ναι για σενα μιλάω Χρήστο!

Να τον αφήσετε ήσυχο τον Παντελή... καιν εχει 2-3 χρονάκια παραπάνω του τα έδωσε ο Θεός για να έχει προλάβει να τεστάρει πράγματα για LR και να σας μεταφέρει τις εμπειρίες του...

Υ.Γ. Παντελή προτιμάς ευρώ, δολλάρια ή χρυσό στις δύσκολες αυτές εποχές? Να ξέρω πως θα κανω την καταθεση.

06 Οκτ 2010, 19:34
Προφίλ
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Σε ανταλλακτικά για LR2 που σπανίζουν κιόλας για να τα πουλήσω μετά στην μαύρη αγορά σε όσους θα τα έχουν ανάγκη!!!!!!(θα σου πιώ το αίμα Μαρατσίνο μικρή Κοκκινοσκουφίτσα!!!!!)

Χαιρετώ

τηλ 22950 37637
φαξ 22950 31818
κιν. 6944 579911
pantg@otenet.gr

06 Οκτ 2010, 19:37
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Ποιος τον πειράζει?? Αλήθεια λέω !!!

Έχω τρανταχτή απόδειξη τον Ίωνα που μου εκμυστηρεύθηκε ότι ο Παντελής ήταν στην κατασκευή της Ακρόπολης. Ψέματα να πω???
Άσε που ένα διάστημα έκανε " κόρτε " και σε μια * πουτσεν φραου Ινδικής καταγωγής !!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

* πουτσεν φραου = Καθαρίστρια στα Γερμανικά

06 Οκτ 2010, 19:41
Προφίλ

pantg έγραψε:
Σε ανταλλακτικά για LR2 που σπανίζουν κιόλας για να τα πουλήσω μετά στην μαύρη αγορά σε όσους θα τα έχουν ανάγκη!!!!!!(θα σου πιώ το αίμα Μαρατσίνο μικρή Κοκκινοσκουφίτσα!!!!!)

Χαιρετώ

Αυτά Παντελή αποκτούν υπεραξία με τον καιρο! Και μάλιστα το δυναμό είναι το blue chip της υπόθεσης. Αλιμονο σε όποιον έχει αναγκη...

06 Οκτ 2010, 19:43
Προφίλ

Εικόνα

Το οδοιπορικό για τα 70 χρόνια από το 'Επος του '40, μας άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις.

Πανέμορφες διαδρομές στα μονοπάτια και τα περάσματα του '40, ...η καλύτερη παρέα, ...ο καιρός που έκανε το χατίρι όποτε θέλαμε την βοήθεια του ...και οι βροχές που δημιούργησαν το κατάλληλο τερέν για να το ευχαριστηθούν όλα τα οχήματα.
...και λάσπη ...και κατεβασιές ...και κατεστραμμένοι δρόμοι ...και ξεχειλισμένοι χείμαροι

Ο φίλος μας Κώστας [energy] επάξια ανακηρύχθηκε "BEST OFF ROADER Επός 2010",
αφού όχι μόνο ακολούθησε όλες τις διαδρομές, αλλά πέρασε και μέσα από τον Βραχόκηπο του ρέματος!!!
Εικόνα

Από τα best of της εκδρομής, το ΧΙΟΝΙΣΜΕΝΟ ΦΘΙΝΟΠΩΡΙΝΟ ΤΟΠΙΟ!!!!

Εικόνα Εικόνα

Περισσότερα ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ και σύντομα video...

05 Νοέμ 2010, 18:26
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

κ το 109 της παρεας

Εικόνα

Κώστας

http://www.youtube.com/watch?v=WYFTB6gQlDk
http://www.youtube.com/watch?v=umWEA-gHWwQ&NR=1
http://www.youtube.com/watch?v=Ja7y0QPI ... _embedded#

05 Νοέμ 2010, 18:48
Προφίλ WWW
Άβαταρ μέλους

Μπράβο Κωστή !!!! Αποδεικνύεις περίτρανα τις ικανότητες του Freelander, εκτός δρόμου !!
ΕΥΓΕ !!!

Υ.Γ Περιμένουμε εντυπώσεις !!! Ξεκίνα το γράψιμο, και το ανέβασμα των φωτογραφιών !!! :D

05 Νοέμ 2010, 19:02
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Απαντήστε στο θέμα   [ 65 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: