Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Τώρα είναι 23 Οκτ 2018, 04:38

Απαντήστε στο θέμα  [ 11 Δημοσιεύσεις ] 
εκτος δρομου περιπετειες στην βαρυμπομπη Νο2!! 
Συγγραφέας Μήνυμα
Άβαταρ μέλους

Δημοσίευση εκτος δρομου περιπετειες στην βαρυμπομπη Νο2!!
Υστερα απο εντονες πιεσεις (!) που δεχτηκα απο αλλα μελη του συλλογου, (δηλ. Παντελη και Βαγγελη !)
προτεινω να ξαναεπισκεπτουμε την πιστα enduro πισω απο τα mcdonalds για μια πιο προσεκτικη μελετη της περιοχης, των διαδρομων αλλα και των δυσκολιων που εχει!

Προφανως η προσκληση απευθυνεται σε ολα τα μελη του συλλογου και φυσικα σε οσους δεν ηρθαν στην κοπη της πιταςτο προηγουμενο ΣΚ(Να δουμε και κανενα defender). Να ειστε ετοιμοι για περιπετεια και λασπη, γδαρσιματα και νερα,νεροφαγωματα και λιμνες, γρηγορα και πολυ αργα σημεια. Προτεινω να γινει και time trial στην πιστα για τους πολυ γρηγορους που δεν κρατιουνται, (αλλα νομιζω οτι ο Βαγγελης θα μας περναει απο πανω!!).

αυριο πεμπτη 24/2 τελειωνω την εξεταστικη στην σχολη και καβαλαω την μηχανη μου για πληρη ελεγχο της διαδρομης που θα ακολουθησουμε. Ουσιαστικα θα δω αν μπορουμε να συνεχισουμε προς παρνηθα ή αν ο δρομος ειναι κλειστος, τουλαχιστον για αμαξια. Οποιος θελει μπορει να δει την διαδρομη στο google maps οπου φαινονται τα παντα.Ας ψαξει για την γεφυρα-κομβο της βαρυμπομπης.

Αναλογα με το ποσοι θα μαζευτουμε κανονιζουμε και το ποτε θα παμε τελικα. Αρα περιμενω απαντησεις και ενθουσιασμο
απο οποιον θελει να ερθει. ξανατονιζω οτι στην κοπη της πιτας δεν ειδαμε σχεδον τιποτα απο την διαδρομη και το τι μας περιμενει...

Σπυρος Νικολακοπουλος

23 Φεβ 2011, 13:29
Προφίλ
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Δημοσίευση Re: εκτος δρομου περιπετειες στην βαρυμπομπη Νο2!!
Σπύρο γειά,

βλέπω ότι οι ισχυρές πιέσεις ΑΠΕΔΩΣΑΝ !!!!! <χιχιχιχιχι>

Στο θέμα μας τώρα.

Αυτό το Σ.Κ. είναι εξαιρετικά δύσκολο για τον υπογράφοντα.

Ομως για το επόμενο Σάββατο ή Κυριακή μάλλον δεν θα υπάρχουν οικογενειακές υποχρεώσεις.

Μας ανοίγεις την όρεξη για δυσκολίες λοιπον !!!!! Αν μπορέσεις να βγάλεις κάποιο videάκι από την μοτοσυκλετιστική αναγνωριστική αυτό θα είναι πολύ ενδιαφέρον.

Από το google-map ξεκινάμε από εκεί που μπήκαμε και καταλήγουμε στην γέφυρα της Βαρυμπόπης τελικά?

Καλά αποτελέσματα και στην εξεταστική.

Χαιρετώ

τηλ 22950 37637
φαξ 22950 31818
κιν. 6944 579911
pantg@otenet.gr

"Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός του ευεργετηθέντος ηλιθίου"
(ο αχάριστος μπορεί να επανορθώσει, ο ηλίθιος ποτέ)

23 Φεβ 2011, 13:41
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

κατι θα κανω με το βιντεακι.

για το google maps τωρα. αν κατεβαινεις προς αθηνα απο την εθνικη καποια στιγμη συναντας τα mcdonalds και την bp στο δεξι σου χερι (λιγο πριν απο την γεφυρα της βαρυμπομπης). Κοιτα λιγο παραδιπλα απο την μερια των mcdonalds και βλεπεις το ισωμα που σταματησαμε. καλη περιηγηση!

Νικολακοπουλος Σπυρος

23 Φεβ 2011, 13:54
Προφίλ
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Σπύρο το σημείο εισόδου μας όπως και το σημείο που σταματήσαμε και την πρώτη και την δεύτερη φορά τα βρίσκω.

Απλώς αν γίνεται να μας δώσεις μερικές πληροφορίες για το πού μπορεί να μας βγάλει (πού μπορεί να είναι ο "τερματισμός" της "ειδικής" δηλαδή)

Χαιρετώ

τηλ 22950 37637
φαξ 22950 31818
κιν. 6944 579911
pantg@otenet.gr

"Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός του ευεργετηθέντος ηλιθίου"
(ο αχάριστος μπορεί να επανορθώσει, ο ηλίθιος ποτέ)

23 Φεβ 2011, 14:03
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Αυτο το ΣΚ ειναι πολυ δύσκολο και για εμενα αλλα το απο το επόμενο ειμαι μέσα.... Αν είναι για το επόμενο θα προτιμούσα Σάββατο για να είναι μαζι μου και η Κων/να.... διαφορετικα οτι κανονίσετε......
Χαιρετω.

LR Γιατί μου αρέσει να φτοιάχνω ότι χαλάει......

Εικόνα
Μέλος Ελληνικού Συλλόγου LAND ROVER

23 Φεβ 2011, 14:12
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

οι φωτογραφιες που βλεπεις ειναι σχετικα παλιες. η περιοχη εχει καει απο τοτε και υαρχουν διαφορα σημεια που ειναι δυσβατα. γενικα θα μας πηγαινα παραλληλα στις γραμμες του τρενου απο ενα σημειο και μετα αλλα ακομα και εκει ο δρομος διακοπτεται απο διαφορες κατολισθησεις που δεν φαινονται στις φωτογραφιες. θα τραβηξω βιντεο με την μηχανη και θα τα δεις αυτα τα σημεια.

γενικα οι φωτογραφιες ειναι αποπροσανατολιστικες και απλα δινουν μια ιδεα της διαδρομης η οποια συνδεεται με παρνηθα. αυτο φαινεται καθαρα στους χαρτες. περισσοτερα στα βιντεο που θα ακολουθησουν.

Νικολακοπουλος Σπυρος

23 Φεβ 2011, 14:17
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Εκτός απροόπτου, μέσα για το άλλο Σάββατο
Σπύρο, πρόσεχε με το μηχανάκι και βάλε κάνα σημάδι στη διαδρομή, όπου νομίζεις οτι θα ήσουν σε δίλλημα.
Αν θες, βρισκόμαστε μέσα στη βδομάδα να τη χαράξουμε και στο laptop

:auto:

23 Φεβ 2011, 18:34
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Θα πρασπαθήσω . πραγματικά ,φένεται ωραία διαδρομή. :roll:

http://www.tzanetis.gr

http://elinikoepiplo-tzanetis.blogspot.com

23 Φεβ 2011, 21:23
Προφίλ WWW
Άβαταρ μέλους

Αγαπητοι landroverαδες,

Δυστυχως μετα απο οικογενειακη συμφωνια θα περασω το ΣΚ του καρναβαλιου, στο σπιτι της γιαγιας μου στην πατρα.
Οπως καταλαβαινετε δεν θα τα καταφερω να σας ακολουθησω, αν κανονισετε να πατε αυτην την βδομαδα στην βαρυμπομπη. Ελπιζω να εχετε και εσεις τετοιες υποχρεωσεις και να παμε αλλη φορα ολοι μαζι!!!

ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ.
Πηγα με την μηχανη και το Σαββατο και την Κυριακη. Αν ειχατε δει στο google maps την περιοχη, σιγουρα θα σας ειχε παραξενεψει που μεταξυ των πιστων και της παρνηθας υπαρχουν οι γραμμες του τρενου. Λοιπον, υπαρχουν 3 σημεια που μπορουμε να περασουμε.
Το πρωτο και που αυτο πιστευα πως μπορουσαμε να χρησιμοποιησουμε, ειναι μια υπογεια διαβαση μεγεθους σχεδον οσο ενα land rover. Χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος πιστευω πως αμαξι περναει, σαν ογκος τουλαχιστον. Το προβλημα ειναι πως πριν την υπογεια διαβαση εχει δημιουργηθει μια τεραστια "λιμνη", σχεδον 5 μετρα μηκους και βαθους οσο η ροδα της μηχανης μου! Αν υποθεσουμε οτι μπορουμε με λιγη ταχυτητα να την περασουμε, μετα χρειαζεται να παμε πολυ σιγα για να μην χτυπησουμε το αμαξι στα τοιχωματα της διαβασης. Γενικα πολυ λασπη και δυσκολο εγχειρημα.
Τα αλλα δυο σημεια ειναι απλα σημεια που μπορεις να περασεις πανω απο τις γραμμες το οποιο ειναι εξαιρετικα επικινδυνο και φυσικα δεν τα προτεινω σε καμια περιπτωση σε κανεναν. Οι γραμμες ειναι διπλες με υψομετρικη διαφορα μεταξυ τους...... Με πολυ προσοχη περναει μηχανη αλλα αμαξι με τιποτα.
Μεσα στην εβδομαδα θα προσπαθησω να παω και με κατι φιλους enduraδες που μπορει να ξερουν και κατι παραπανω αν και μας βλεπω να τραβαμε τις μηχανες με σχοινια παλι......

Να σας πω και το απροοπτο που συνεβη την Κυριακη. Μεσα στην λιμνη εχει σε ενα σημειο μια, απο οτι καταλαβα με τα χερια μου, μεγαλη πετρα. Ειμασταν τρια ατομα. Εγω περασα δευτερος και ενω ειχα σταματησει και εβγαλα κινητο για να τραβηξω τον τριτο φωτογραφιες, εγινε το κακο. Ξεκινησε, μπηκε αρκετα γρηγορα και θεαματικα αλλα χτυπησε στην πετρα εχασε την μηχανη και επεσε στα νερα. Προφανως αυτος απλα βραχηκε αλλα η μηχανη πηρε νερα και δεν προσπαθησαμε καν να την βαλουμε μπρος. Και μετα αρχισε η ταλαιπωρια του γυρισμου. Παλι καλα που ειμασταν τρεις (τις θυμαστε τις ανηφορες που περασαμε στην κοπη της πιτας, ετσι?) αλλιως θα εσπρωχνε μονος του, μεχρι τα mcdonalds! Χθες το πρωι την ξαναβαλαμε μπρος αφου την ανοιξαμε ολοκληρη αλλαξαμε λαδι κιβωτιου που ειχε γινει ασπρο, καθαρισαμε το καρμυρατερ, φτιαξαμε καινουριο μιγμα καυσιμου (διχρονο) αλλα πηρε με μιση μανιβελια το τερας!!! Αυτη η honda τι φτιαχνει....

Αυτα ειχα να πω οποιος εχει αποριες για την περιοχη ας στειλει μηνυμα. Θα σας αφησω με καποιες φωτογραφιες της μηχανης μου (θα ειναι καθαρη !!!) και θα σας δειξω την πατεντα που εκανα εχθες για να τραβηξω "on board video" που μου ειχατε ζητησει. Αν τα καταφερω, θα ξαναπαω μεσα στην εβδομαδα!

ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΑΝΤΕΛΗ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ???
ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙ:Συγγνώμη , αλλά η ποσόστωση συνημμένων στην Δ. Συζήτηση έχει επιτευχθεί.

Νικολακοπουλος Σπυρος

01 Μαρ 2011, 15:16
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μπράβο ρε Σπύρο, καλή κίνηση!
Θα την κάνουμε παρέα τη βόλτα.
Αν έχω χρόνο, θα πάω με ένα φίλο μου αυτό το ΣΚ με ένα ακόμα Discovery για εξερεύνηση

01 Μαρ 2011, 21:27
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

και να οι φωτογραφιες που ολοι περιμενατε!!

ταρα τα ταν τα ταν...

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

οποιος πιστευει οτι εχει δει πιο ομορφο αγωνιστικο μηχανημα (εξαιρουνται τα bowler και τα wildcats) ας το πει!!

και να και η παντεντα που εκανα για να κρατησω την φωτογραφικη μηχανη πανω στην αγωνιστικη μηχανη. Το δουλευω ακομα και πιστευω οτι θα τα καταφερω. Η βαση ειναι απο φωτιστικο IKEA

Εικόνα

Εικόνα

γενικα τωρα που το εμαθα το κολπο θα ανεβασω και αλλες φωτογραφιες- βιντεο που σιγουρα θα αρεσουν!
(αν και τις τραβηξα απο κινητο τελικα πιστευω οτι η αναλυση ειναι καλη)

Νικολακοπουλος Σπυρος

05 Μαρ 2011, 22:01
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Απαντήστε στο θέμα   [ 11 Δημοσιεύσεις ] 

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση