Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Τώρα είναι 18 Φεβ 2018, 21:17

Απαντήστε στο θέμα  [ 3 Δημοσιεύσεις ] 
Διαδρομή που επιχείρησα να κάνω στο Παλαιοχώρι Σπερχειάδος. 
Συγγραφέας Μήνυμα
Άβαταρ μέλους

Δημοσίευση Διαδρομή που επιχείρησα να κάνω στο Παλαιοχώρι Σπερχειάδος.
Φίλοι και καλοί μου συναδελφοι καλησπέρα.
Ύστερα απο την παρότρινση του Γιάννη (nofear) του οποίου και διηγήθηκα και την εκδρομή μου... Σας την παραθέτω και εσάς. Κάποιους μπορεί να τους αφήσει αδιάφορους αλλα σίγουρα κάποιους θα τους ετοιμασει για περιπέτεια....
Και αρχίζω...
Το 3ήμερο της 25ης Μαρτίου πήγαμε εκδρομούλα στο χωριο της Κων/νας (πες τε την γυναικα μου 7 χρονια την ταλαιπορω χωρις στεφανι) Παλαιοχώρι Σπερχειάδος. Το Σάββατο ο το πρωί και καθώς γύριζα με τον πατέρα της απο την Σπερχειάδα για κάτι δουλειες, πήρε το μάτι μου στα δεξια του δρόμου εναν κατηφορικό χωματόδρομο, και αμέσως ρώτησα τον μέλλον πεθερό μου που οδηγει... Η απάντηση που πήρα ηταν οτι είναι ο παλιός δρόμος του χωριού αλλα ειναι χρόνια παρατημένος, θέλει σίγουρα 4χ4 και δεν ξέρει αν ειναι καπου κομμενος διοτι το διεσχιζαν δυο ρέματα.
Αμέσως αυτο μου εκανε κάτι ( όλοι ξερετε... το συναίσθημα της εξερευνησης)
Το μεσημέρι λοιπον ανακοινώνω στον Τασο και την Αντιγονη (φιλικο μας ζευγάρι καποιοι τους γνωρίζετε καποιοι θα τους γνωρίσετε) καθως και στην Κων/να και τον αδερφο της την ιδέα για μία βολτουλα εκει... Οσο για το 4χ4 που είχε αναφερθει... τι καλύτερο απο ένα Landy?????
Αμέσως ο Τασος ηθελε να πάμε αλλα μη ξέροντας τι μπορει να συναντήσουμε τους ειπα για το επόμενο πρωι ωστε να έχουμε ωρες μπροστα μας μεχρι να νυχτωσει...
Και το επόμενο πρωι εφτασε.... Κυριακή 27 Μαρτίου...
Ξεκινήσαμε απο τον δρόμο μέσα απο το χωριο με σκοπο να καταλήξουμε στο σημειο οπου ειχα δει το δρομακι απο τον κεντρικο.
Κανοντας καμια 500ρια μέτρα και τους μισους με τα πόδια γιατι θαυμαζαν το τοπιο μεσα στα έλατα και εβγαζαν φωτο, με ενημέρωσε η Αντιγονη οτι θα ήταν καλύτερα να δω τον δρομο πιο κάτω διοτι νομιζε πως δεν περναμε ( ειχε προπορευτει με τα πόδια) και διστυχως ειχε δίκιο, διοτι ειχαν πέσει στο δρομο αρκετες πέτρες με ακανόνιστο σχημα και μη εχοντας κατάλληλα λαστιχα δεν ρισκαρα....
Παρκαρα δεξια και προτεινα να συνεχίσουμε με τα πόδια.... και εδω μπαινει το μικροβιο του Lanrovera,που αχιζει να δημιουργει την υποτιθέμενη διαδρομη, περνοντας απο τις πέτρες σκεφτόμουν οτι με κατάλληλα λαστιχα θα ειχαμε περάσει, αρα συνεχίζουμε... στα 100 μέτρα πιο κάτω ο δρόμος είχε κλείσει απο ένα πεσμένο έλατο... δεν πτοήθηκα με ένα αλυσοπρίονο περνούσαμε και απο εκεί... και στα επόμενα 100 μέτρα περναει κυριολεκτηκα μέσα απο το δρόμο το πρώτο ρέμα, εχοντας κατεβασει αρκετες ποταμόπετρες, παρατηρόντας το δαπιστώνω πως αν κουνίσεις μερικες και εχεις και καποιον να σου λέει τα πατήματα περνας και απο εκει... στα επόμενα 300 μέτρα περίπου αλλο ενα πεσμένο έλατο εκλεινε το δρομο... σκεφτηκα.... εχουμε κοψει το πρώτο αρα κοβουμε και αυτο,αρα περνάμε και απο εκεί... συνεχίζοντας περνόντας παλι απο ένα κομματι δρομου με αγριες πέτρες καταλήγουμε στο δευτερο ρέμα το οποιο εχει ριμάξει τον δρομο και εκει απογοητέυτικα διοτι στην απέναντι μερια ο δρόμος ειχε και υψομετρική διαφορα περίπου 1,5 μέτρο απο το επίπεδο που πρνουσε το ρέμα...
Σε αυτο το σημείο ο Φιλος Γιαννης (nofear) προσθεσε αλλη μία ενδιαφέρουσα ιδεα... εχεις κανει τοσο κόπο και θα εγκαταλείψεις? όχι διοτι δεν θα είσαι μόνος θα είναι κανα 2 αυτοκίνητα ακομα μαζί σου αρά με λίγο σκαψημο,χρηση sandtracks ή laders και κανα εργατη... περνας και απο εκει. Ε μετα μένει κανα χιλιόμετρο απλου χωματόδρομου μεχρι την ασφαλτο...
Η διαδρομη δεν είναι μεγάλη με τα πόδια μας πήρε σχεδον μια ώρα αλλα αν ειναι να κάνεις όλα τα προηγούμενα θες ακετες για να περασεις 2-3 αμαξια....
Την εχω όλη σε φωτογραφίες βήμα βήμα,δυσκολία δυσκολία...
Οποιος έχει όρεξη για καλη περιπέτεια με κουραση για να μην παθει καμία ζημια το αμαξι ας το πει.
Απαραιτητος εξοπλησμός συμφωνα με την εκτιμηση μου :
Mad λαστιχα
αλυσοπρίονο
φτυαρια κασμαδες
sandtracks ή laders
εργάτες τουλαχιστον το πρωπορευόμενο όχημα και το τελέυταιο
ιμαντες και τα σχετικα και φυσικα
Ορεξη για περιπέτεια.

Θα βαλω και καποιες ενδικτηκές φωτο.

Παντελή γνωρίζοντας οτι δεν είμαι καλος στην ορθογραφία εχεις το ελευθερο να αλλαξεις οτι χρειαζεται αλλαγμα... χαιρετω και είμαι σίγουρος οτι καποιοι ετοιμάζονται.

LR Γιατί μου αρέσει να φτοιάχνω ότι χαλάει......

Εικόνα
Μέλος Ελληνικού Συλλόγου LAND ROVER

09 Απρ 2011, 00:49
Προφίλ
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Δημοσίευση Re: Διαδρομή που επιχείρησα να κάνω στο Παλαιοχώρι Σπερχειάδ
Στέλιο για το της ορθογραφίας όντως θέλει κάτι. Βρε παλιόπαιδο στο σχολείο τον πωπό της μπροστινής πείραζες όλη την ώρα?? Γραμματική δεν διάβαζες????? <χιχιχιχι>

Ωραία ιδέα αλλά μέχρι να επισκευαστεί το κιβώτιο του μπέμπη για ζόρικα ή ακόμη και μέτρια πράγματα μην με υπολογίζεται με την καμήλα. Το αυτοκίνητο αυτό λόγω της ιστορικής του σημασίας δεν θέλω να το εκθέσω σε κινδύνους ζημιών. Αν φτιαχτεί ο μπέμπης μέχρι να κανονιστεί η διαδρομή που λές τότε εντάξει.

Με τα αλυσοπρίονα και τα δέντρα λίγη προσοχή γιατί η δασική υπηρεσία δεν συμφωνεί πάντα ακόμη και όταν κλείνουν δρόμους και είναι ήδη πεσμένα. Η ποινή συμπεριλαμβάνει και άμεση κατάσχεση του οχήματος από ότι μας έχουν ενημερώσει συνάδελφοι. Αν θέλει όποιος γνωρίζει ακριβώς ας μας πει τί ισχύει (αν και στο Ελλαδιστάν τελικά δεν ισχύει τίποτε...)

Χρόνια πολλά και στην Κωνσταντίνα σήμερα (Σάββατο 9/4) (βάζε της ιδέες για στεφάνια κλπ.....Βαράτε με και ας κλαίω μου φαίνεσαι Σημαντίρη.....)

Χαιρετώ

τηλ 22950 37637
φαξ 22950 31818
κιν. 6944 579911
pantg@otenet.gr

"Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός του ευεργετηθέντος ηλιθίου"
(ο αχάριστος μπορεί να επανορθώσει, ο ηλίθιος ποτέ)

09 Απρ 2011, 00:58
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Δημοσίευση Re: Διαδρομή που επιχείρησα να κάνω στο Παλαιοχώρι Σπερχειάδ
Εικόνα
Η πρώτη δυσκολία με τις πέτρες

Εικόνα
Το πρώτο πεσμένο έλατο

Εικόνα
Το πρώτο ρεμα που έχει κόψει το δρόμο

Εικόνα
Ο δρομος συνεχίζει ευκολα

Εικόνα
Το δευτερο έλατο

Εικόνα
Αλλο ένα κομματι απο πέτρες

Εικόνα
και το δευτερο ρέμα

Εικόνα
Εδω βλέπουμε την υψομετρική διαφορα του δρόμου

Εικόνα
Και ένα βιντεάκι για να νιωσετε κατι απο εκει.

LR Γιατί μου αρέσει να φτοιάχνω ότι χαλάει......

Εικόνα
Μέλος Ελληνικού Συλλόγου LAND ROVER

09 Απρ 2011, 02:19
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Απαντήστε στο θέμα   [ 3 Δημοσιεύσεις ] 

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση