Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Τώρα είναι 14 Δεκ 2018, 13:45

Απαντήστε στο θέμα  [ 18 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Που είναι η "πίστα" California? 
Συγγραφέας Μήνυμα
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Δημοσίευση Που είναι η "πίστα" California?
Ο,τι λέει ο τίτλος, έχει κανείς οδηγίες, συντεταγμένες η Google Maps που να δείχνουν που είναι η εν λόγω πίστα για μας που δεν έχουμε -ακόμα- επισκεφτεί το μέρος?

Ευχαριστώ

07 Απρ 2011, 18:31
Προφίλ
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Δημοσίευση Re: Που είναι η "πίστα" California?
Νικόλα γιατί να μην κανονίσουμε μία βολτούλα εκεί την Κυριακή?

Χαιρετώ

τηλ 22950 37637
φαξ 22950 31818
κιν. 6944 579911
pantg@otenet.gr

"Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός του ευεργετηθέντος ηλιθίου"
(ο αχάριστος μπορεί να επανορθώσει, ο ηλίθιος ποτέ)

07 Απρ 2011, 20:09
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μονο λιγο προσοχη στην πιστα που θα πατε γιατι υπαρχουν και πολλα σημεια που χρηζουν προσοχη μην εχετε και ντουπαρισματα οπως εγινε με αλλους ανθρωπους στην τελευταια βραδυνη βολτα που πηγαν καποιοι.

Χαιρετω Γιαννης

08 Απρ 2011, 09:04
Προφίλ
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Πολύ καλή ιδέα Παντελή, απλώς δεν ξέρω αν θα προλάβω αυτό το Σ/Κ ή το επόμενο. Έλεγα (προς το παρόν) να πάω για μια αναγνωριστική (και κυρίως να δω που είναι), περνώντας από κει ίσως και μεσοβδόμαδα- απ' ότι αντιλαμβάνομαι είναι κάπου στον Άγιο Στέφανο? Έχει κανείς οδηγίες/συντεταγμένες?

Αν ο χρόνος επιτρέψει μια γρήγορη αναγνωριστική βόλτα τη Κυριακή το πρωί (θα το ξέρω μάλλον αύριο), θα χαρώ πολύ να γνωριστούμε επιτέλους και από κοντά.

08 Απρ 2011, 10:08
Προφίλ
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Νικόλα ο τρόπος για να την βρείς είναι ευκολος.

Προσωπικά πάντως θα σου πρότεινα να μην υποβάλεις το αυτοκίνητό σου στην δοκιμασία αυτή αν πρώτα δεν έχεις αποφασίσει ότι θα δεχθείς και το ενδεχόμενο ζημιών σε αυτό.

Ο χώρος δεν είναι παντού τέτοιος ώστε να δημιουργεί πρόβλημα αλλά υπάρχουν ΠΟΛΛΑ σημεία που κατά την προσωπική μου άποψη δεν υπάρχει λόγος να μπείς εσύ ή η περιουσία σου στο κίνδυνο (ζημιών ή τραυματισμών/ατυχήματος).

Ιδίως με ένα αυτοκίνητο της αξίας και του όγκου/διαστάσεων/βάρους του LR3

Και ποτέ μόνος σου. Πάντα με ανθρώπους που γνωρίζουν και έχουν και αίσθηση του ενδεχομένου κινδύνου και κυρίως διαθέτουν τον εξοπλισμό αλλά πιό ουσιαστικά την εκπαίδευση/εμπειρία και γνώση για τον χειριστούν με ασφάλεια και αποτέλεσμα. (και όχι αυτά τα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ που είδαμε στο video τους)

Αν δεχθείς τον πιό πάνω αναφερόμενο ενδεχόμενο κίνδυνο και συνέπειες τότε σου λέω πώς να πας.

Η Καλιφόρνια είναι μέρος όπου μπορείς να περάσεις ευχάριστα αλλά μπορεί να γίνει και πεδίο σοβαρών ζημιών και ατυχημάτων (όπως αποδειχθηκε δυστυχώς με τον χειρότερο τρόπο με τους συναδέλφους μας που δεν έλαβαν σοβαρά υπόψη τους, αν τους τις ειπε και κάποιος βέβαια...., τις συνέπειες των πράξεων που τους ώθησαν κάποιοι ανεύθυνοι ή θερμοκέφαλοι να πάρουν)

Χαιρετώ

τηλ 22950 37637
φαξ 22950 31818
κιν. 6944 579911
pantg@otenet.gr

08 Απρ 2011, 10:51
Προφίλ
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Παντελή ευχαριστώ πολύ.

Ως δύτης αρκετών ετών και εκπαιδευμένος σε rescue diving από τους σοβαρότερους ανθρώπους (γιατί τα τελευταία χρόνια και σε αυτό το άθλημα στην Ελλάδα έχει υπάρξει κορεσμός "καουμποϊδων"), ποτέ δεν θα ξεκινούσα να πάω πουθενά εκτός δρόμου μόνος μου και συμφωνώ ότι κανείς δεν θα έπρεπε... Όπως ίσως για αρκετούς άλλους, το D3 είναι το οικογενειακό μας αυτοκίνητο το οποίο αποκτήθηκε με πολύ κόπο και για να μας πηγαίνει όλους "παντού". Σε καμία περίπτωση δεν υποτιμώ ούτε την αξία του ούτε τους κινδύνους που υπάρχουν αν δεν σκέφτεται κανείς πολύ και σοβαρά πριν πράξει/επιχειρήσει κάτι. Πόσο πιο πολύ όταν (σαν την δική μου περίπτωση), η εμπειρία σε εξορμήσεις εκτός δρόμου είναι περιορισμένη.

Ακριβώς γι' αυτό το λόγο, ήθελα απλά να πάω εξερευνητικά, να την περπατήσω, να τη βιντεοσκοπήσω (με τα πόδια), να την "χαρτογραφήσω" (έχω συνήθειο να περπατάω μια περιοχή με το GPS στο χέρι - το έκανα ακόμα και την πρώτη φορά που πήγα στο Αττάρτ :lol: ) και να δώ περί τίνος πρόκειται και αν είναι κάτι που θα μπορούσε να αποτελέσει πεδίο περεταίρω "εκπαίδευσης" εμού και του αυτοκινήτου.

Όπως λες, για μένα το ιδανικό θα είναι να πάω με καλή παρέα, έχοντας πάντα υπ'όψη τα όρια και τα δικά μου και του αυτοκινήτου και να περάσω μερικές ώρες μαθαίνοντας από ανθρώπους που γνωρίζουν πιο πολλά από μένα.

Αυτή ήταν και θα είναι η "φιλοσοφία" μου επί του θέματος.

08 Απρ 2011, 12:16
Προφίλ
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Νικόλα είναι πραγματικά ευχάριστο να διαβάζουμε τόσο σωστά πράγματα.

Μακάρι οι θερμοκέφαλοι και όσοι τους παρασύρουν να σκέφτονταν τόσο λογικά και συνετά όσο εσύ.

Δεν επιθυμώ να εμπλακώ και πάλι σε συζητήσεις για τους ανήθικους ανθρώπους που ωθούν συναδέλφους σε τέτοιου είδους "βόλτες" χωρίς να υπολογίζουν τιποτε εκτός από την "πλάκα", την "αδρεναλίνη", τον εντυπωσιασσμό και μερικοί το κάνουν και για το προσωπικό τους συμφέρον.

Εμείς ως το παλαιότερο φόρουμ για Landies στην Ελλάδα και ως Ελληνικός Σύλλογος Land Rover (και όχι αηδίες και μαϊμουδιές του τύπου "extreme meeting of kakosalesi club κλπ" ) καταδικάζουμε κάθε τέτοια μορφή τετρακίνησης που βάζει σε κίνδυνο περιουσίες, ανθρώπους, τις οικογένειές τους και την φύση.
Αν κάτι βάζει σε κίνδυνο τους ανθρώπους, τα αυτοκίνητά μας ή την φύση δεν το κάνουμε. Απλά και ξάστερα.
Ξέρουμε να βοηθάμε και δεχόμαστε ακόμη και να εκθέτουμε σε κίνδυνο τους εαυτούς μας όταν είναι να προσφέρουμε σε όσους το έχουν ανάγκη ή όταν οι συνθήκες αναγκαστικά το απαιτούν. Ποτέ όμως για πλάκα ή επίδειξη και εντυπωσιασμό.
Αυτά ανήκουν στα "extreme meetings" και όσους νομίζουν ότι ξέρουν πράγματα που αποδεδειγμένα, δυστυχώς, αγνοούν να κάνουν με λογική και ασφάλεια.

(το θέμα των αγώνων είναι άλλη συζήτηση και δεν ανήκει εδώ)

Χαιρετώ

τηλ 22950 37637
φαξ 22950 31818
κιν. 6944 579911
pantg@otenet.gr

08 Απρ 2011, 12:48
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Καλημέρα από Λευκάδα,
Μένω εμβρόντητος από την ανευθυνότητα κάποιων "ειδικών" εκπαιδευτών που ωθούν απλούς ανθρώπους σε ακροβασίες με κίνδυνο τις ζωές τους. Μένω σε μια φράση σου Παντέλή: Αν κάτι βάζει σε κίνδυνο τους ανθρώπους, τα αυτοκίνητά μας ή την φύση δεν το κάνουμε. Απλά και ξάστερα.
Μακάρι να πρυτανεύσει η λογική συνειδητοποιώντας ότι τα πάντα μπορούν να συμβούν και σ'εμάς και όχι μόνο στους άλλους...Προσέχουμε για να έχουμε...

Μέλος Ελληνικού Συλλόγου LAND ROVER
The Aigli, 1800 boutique hotel
Πηνελόπης 7
311 00 Λευκάδα
τηλ 26450 26325
φαξ 26450 24853
κιν. 6946 000400
email: manolikakis@gmail.com
site: http://www.1800.gr

09 Απρ 2011, 10:50
Προφίλ YIM WWW
Άβαταρ μέλους

Ήμαρτον ……..
Δεν είμαστε παιδιά …
Είμαστε υπεύθυνοι για της πράξεις μας._
Το ότι συμμετέχω σε μια συνάντηση είναι δική μου απόφαση δεν μου την επέβαλε με το ζόρι κάποιος.
Επίσης δεν είμαι σύμφωνος με την φράση <<μας βρίσκει όλους αντίθετους>>.
Καθώς επίσης τελικά, καλά κάνετε κάποιοι, και ζητάτε από τους συμμετέχοντες να συμπληρώσουν έντυπο, του αναγράφει τα αυτονόητα.
Εγώ πάντως δεν θα υπογράψω ποτέ τα αυτονόητα, γιατή προσβάλουν την αξιοπρέπεια και την λογική.

Κασωτάκης Γιάννης

09 Απρ 2011, 11:43
Προφίλ
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Γιάννη καλημέρα,

δεν χρειάζεται να λές "ήμαρτον" γιατί δεν έχεις φταίξει σε τίποτε. Ούτε εσύ ούτε ακόμη περισσότερο ο καλός συνάδελφος που υπέστη ότι συνέβει. Τόσο εκείνος όσο και η οικογένειά του.

Φυσικά και δεν είμαστε παιδιά. Για αυτό και πρέπει να σταματήσουμε να συμπεριφερόμαστε σαν τέτοια και να ενεργούμε ΥΠΕΥΘΥΝΑ. Αυτή είναι άλλωστε και η διαφορά των παιδιών από τους ενηλίκους. Οι ενήλικες υποτίθεται ότι όταν ενεργούν ενεργούν υπεύθυνα, λογικά και με μέτρο. Αλλιώς είναι παιδιά.

Φυσικά και δεν σου επέβαλε κανείς να συμμετέχεις σε μία συνάντηση. Σου θυμίζω όμως ότι υπάρχουν κάποιοι που όταν επιλέγεις να μην τους ακολουθείς σε αυτά που κάνουν (και είδαμε που καταλήγουν) σε χαρακτηρίζουν με διαφόρους τρόπους. Αρα ψυχολογικά μήπως τελικά υφίσταται θέμα εξαναγκασμού στην παρέα του "εκπαιδευτή"????? (για σκέψου το αυτό όχι στο στενά προσωπικό σου επίπεδο αλλά γενικότερα στο θέμα της φιλοσοφίας λειτουργίας του κύκλου του "εκπαιδευτή" και των "εκπαιδευομένων")

Εισαι ελεύθερος να μην συμφωνείς μαζί μας. Ειναι η προσωπική σου θέση και εμείς ΕΔΩ έχουμε μάθει να την σεβόμαστε. Μην προσπαθείς όμως να κάνεις την δική σου προσωπική θέση και δική μας. Θα σε στεναχωρήσω αλλά εδώ και 15 χρόνια ο πραγματικός ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ LAND ROVER δεν υιοθετεί πρακτικές και δραστηριότητες που εκθέτουν σε κίνδυνο ανθρώπους, περιουσίες ή την φύση. Τελεία και παύλα.

Εντυπα απαλλαγής ευθυνών δεν έχουν ζητηθεί από το 1998 γιατί εμείς Γιάννη προστατεύομαι και βοηθάμε τους συναδέλφους μας. Καθόμαστε και δίνουμε οδηγίες ιδίως σε οχήματα με ευαίσθητους επιβάτες. Συντρέχουμε πάντα τους συναδέλφους μας και ας μην χρειάζεται. Δεν τους αφήνουμε πίσω μόνους στην τύχη τους και μετά να καθόμαστε να τους κινηματογραφούμε ή φωτογραφίζουμε για να διατηρούμε στο αρχείο μας "extreme" καταστάσεις. Και στο τέλος τέλος προτιμάμε να ταλαιπωρούμε εμείς το αυτοκίνητό μας ή να καταστρέφουμε τον εξοπλισμό μας για να μην πάθουν τίποτε οι συνάδελφοί μας και όχι περιέργως πάντοτε οι "αρχηγοί" και "εκπαιδευτές" να γυρίζουν αγρατζούνιστοι και οι συμμετέχοντες με ζημιές. Και κυρίως ακολουθούμε πιστά τις διαδικασίες και μεθόδους που διασφαλίζουν την απόλυτη ασφάλεια ΟΛΩΝ ΜΑΣ σε στιγμές που πρέπει να γίνονται πράγματα εν δυνάμει επικίνδυνα.

Κανείς δεν κατηγόρησε την επιλογή όλων όσων συμμετείχαν στην συνάντησή αυτή με το ατυχέστατο αποτέλεσμα.

Ομως μήπως εσείς οι ίδιο ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ πλέον να σκεφτείτε το ποιούς ακολουθείτε ως "εκπαιδευτές" και "αρχηγούς" σας όταν αποδεδειγμένα πλέον έχουν αποτύχει και στα δύο?????

Σε αυτό ξέρω ότι δεν θα λάβω απάντηση.

-----------------------------------

Η Καλιφόρνια σε πολλά σημεία της δεν είναι παιχνίδι. Είναι χώρος που απαιτεί τεχνικές γνώσεις, εμπειρία και κυρίως μέτρο και λογική.
Ο καθένας είναι ελεύθερος να πάει μόνος του και να σπάσει ακόμη και το κεφάλι του, πόσο μάλλον την περιουσία του.

Ομως όταν αναφέρετε δημοσίως σε ένα φόρουμ ότι γίνεται και "εκπαίδευση" βρείτε πρώτα κάποιον που να μπορεί πραγματικά και με ΑΣΦΑΛΕΙΑ να κάνει κάτι τέτοιο και μετά κάντε το. Τον "εκπαιδευτή" σας κανονικά θα έπρεπε να τον έχει διώξει αυτεπάγγελτα Εισαγγελέας για έκθεση ανηλίκων σε κίνδυνο. Και αυτό για να ξέρετε πλέον και τις πραγματικές συνέπειες των όσων ο "εκπαιδευτής" σας σας βάζει να κάνετε έστω και με την δική σας θέληση αλλά τελικά πραγματική άγνοια των συνεπειών των πράξεών σας.-

Χαιρετώ

τηλ 22950 37637
φαξ 22950 31818
κιν. 6944 579911
pantg@otenet.gr

09 Απρ 2011, 14:29
Προφίλ
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Τελικά μάλλον δεν θα πάρω απάντηση στην αρχική μου ερώτηση μου φαίνεται :lol:

Υποπτεύομαι ότι άνοιξα ακούσια κάποιο κουτί της Πανδώρας και μου είναι δύσκολο (και μερικώς αδιάφορο) να παρακολουθήσω την συζήτηση μια που αναφέρεται σε γεγονότα στα οποία δεν ήμουν παρών και ως εκ τούτου δεν διανοούμαι να έχω άποψη.

Δεν μπορώ όμως (ίσως για λόγους ευθιξίας στην δική μου περίπτωση που αυτό το διάστημα αναζητώ εκπαιδευτικό κέντρο) να μην θέσω το εξής ερώτημα επί του θέματος ανοιχτά:

- υπάρχει στην Ελλάδα κάποιος που να δηλώνει "εκπαιδευτής" οδήγησης 4x4 και να έχει πραγματικά ο ίδιος αποφοιτήσει από κάποια (διεθνώς) αναγνωρισμένη αντίστοιχη σχολή? (το διεθνές κομμάτι το προσθέτω γιατί όπως όλοι γνωρίζουμε, τα Ελληνικά μέτρα και σταθμά εξαρτώνται κατά πολύ απ' το λάδι που τα λιπαίνει :wink: )

Αυτό κατ' εμένα είναι η ελάχιστη προϋπόθεση. Αν όχι, τότε μόνο άποψη (άντε, ίσως και κάποια εμπειρία) μεταφέρει σε όσους πάρουν το ρίσκο (όπως και κάθε εκπαίδευση περιέχει ρίσκο, απ' το πόσο "καλός" είναι ο δάσκαλος, μέχρι το πόσο είναι ενήμερος με τις τελευταίες εξελίξεις στο χώρο του) να τον εμπιστευθούν. Σ' αυτή μου τη θέση είμαι απόλυτος (από εκτενή εμπειρία σε άλλο χώρο) :!: και προσωπικά δε θα εμπιστευόμουν κανέναν (πόσο πιο πολύ άγνωστο μου) να μου πει τι και πως να κάνω απλά και μόνο επειδή αυτεπάγγελτα τύπωσε μια κάρτα/αυτοκόλλητο/επιστολόχαρτο/καταχώρηση και έγινε "πρόεδρος" (βλέπε >1/2 της Ελλάδας). Πόσο πιο πολύ όταν τίθεται θέμα ασφάλειας ζωών ή περιουσιών.

Ίσως είμαι παλαιών (και μη ρεαλιστικών αρχών) αλλά για μένα η εκπαίδευση δεν είναι απλά επάγγελμα και μέσο διαβίωσης; είναι λειτούργημα με ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ευθύνες...

Αυτά :mrgreen:

09 Απρ 2011, 16:01
Προφίλ
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Νικόλα για το θέμα της αρχικής σου καταχώρησης αν θέλεις κανονίζουμε αύριο να σου δείξω πώς να πας στην Kαλιφόρνια. Θα είμαι με την καμήλα (μιάς και ο μπέμπης είναι πάλι άρρωστος από το αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων του) οπότε ζόρικα πράγματα δεν θα κάνουμε.

Πάρε τηλέφωνο (τα βρίσκεις στην υπογραφή μου) μέχρι τις 21.00 σήμερα και κανονίζουμε αν σε βολεύει κάτι για μετά τις 15.00 αύριο (πιό πριν θα μου είναι αρκετά δύσκολο)

------------------

Τώρα για το θέμα του αν υπάρχει έστω και ένας άνθρωπος που έχει κάνει την συνολική εκπαίδευση από κάποιο αξιόπιστο και σοβαρό σχολείο οδήγησης εκτός δρόμου θα σου απαντήσω πως ξέρω έναν τέτοιο άνθρωπο.
Και μάλιστα, αν και οδηγεί Jeep, η σχολή που έχει παρακολουθήσει είναι το Land Rover Experience.
Πρόκειται για σοβαρό και υπεύθυνο άνθρωπο και μακάρι κάποια στιγμή να τον πείσουμε να προσθέσει τουλάχιστον ένα Landy στον "σταύλο" του.

Από εκεί και πέρα δεν γνωρίζω κάποιον άλλον και, όπως και εσύ πολύ σωστά είπες, είναι φρόνιμο να κρατάμε πολύ μικρό καλάθι για τα πολλά "κεράσια" που ακούμε.......

--------------------

Οσο για το "κουτί της Πανδώρας" που έγραψες μην ανησυχείς. Είναι θέμα που αρκετές φορές έχουμε συζητήσει στο παρελθόν και πάντα τελικά δεν βρίσκεται λύση. Δυστυχώς είναι από αυτά τα πράγματα που θα λυθούν μάλλον αναγκαστικά και με δυσάρεστο τρόπο αν (θέλω να ελπίζω ποτέ) κάποια στιγμή τελειώσει η τύχη που ακόμη προστατεύει τους τετρακίνητους και δεν έχουμε θρηνήσει θύματα σε διοργάνωση εκδρομής ή αγώνα.
Πάντως δυστυχώς θύματα έχουν υπάρξει κατά την διάρκεια εκδρομής εκτός δρόμου σε φιλικό επίπεδο (όχι διοργάνωσης) και αυτό είναι κάτι που πολλοί αγνοούν. Τα της αιτίας και των λόγων που έγινε αυτό δεν είναι της στιγμής να συζητηθούν.
Για αυτό και είναι πάντα καλό να συζητάμε θέματα τέτοια. Ισως έτσι, ακόμη και αν γινόμαστε δυσάρεστοι σε φίλους, γνωστούς και συναδέλφους τουλάχιστον να επιστρέψει λίγη από την αίσθηση του μέτρου και της προσήλωσης στις στοιχειώδεις διαδικασίας ασφάλειας για κάτι που είναι εξ ορισμού επικίνδυνο ορισμένες φορές και κάτω από ορισμένες συνθήκες.

Χαιρετώ

τηλ 22950 37637
φαξ 22950 31818
κιν. 6944 579911
pantg@otenet.gr

09 Απρ 2011, 19:39
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Εδω:

http://maps.google.com/maps?hl=en&ie=UT ... 04,1.224,0

[b][color=#0040FF]D3[/color][/b]

09 Απρ 2011, 21:50
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Παντελή καλησπέρα.
Ποτέ μα ποτέ δεν έχω επιβάλει την άποψη μου σε οποιονδήποτε (εκτός από τα παιδία μου, προς το παρών)
Αν γνωριζόμασταν δεν θα σου απάνταγα, και δεν θα μου απάνταγες, γιατί θα γνώριζες ότι, ότι λέω, το λέω μια φορά.
Των αρχηγό των χωρίζει το <<κοπάδι>> δεν αυτοαποκαλείται αρχηγός, γιατί όταν λέει μόνος του <<εγώ είμαι ο αρχηγός>> τότε μάλλον γελάμε και λέω γελάμε, γιατί και εγώ είμαι μέσα στο <<κοπάδι>>.

09 Απρ 2011, 22:02
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Τι ώρα είναι?........Καλός ο καιρός σήμερα!

Ετσι μοιάζει το topic αυτό...

Το τι κάνει ο καθένας, αφού δε θίγει κανέναν, δε μας ενδιαφέρει.
Το που συμμετέχει ο καθένας και πόσο ρισκάρει και αυτό δικαίωμα του.

Παντελή υποκινείς κατάσταση...χωρίς λόγο :roll:

Η σωστή απάντηση είναι του ollram και μάλλον θα'πρεπε να κλείσει εδώ

10 Απρ 2011, 08:40
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Απαντήστε στο θέμα   [ 18 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση