Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Τώρα είναι 17 Νοέμ 2018, 08:16

Απαντήστε στο θέμα  [ 17 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Disco 1 και Overlanding 
Συγγραφέας Μήνυμα
Άβαταρ μέλους

Δημοσίευση Disco 1 και Overlanding
Καλησπέρα συνάδελφοι!

Σχεδιάζουμε με την κοπελιά (και ίσως να έρθει και κανένας άλλος φίλος με δεύτερο όχημα) να κάνουμε μια ωραία διάσχιση προς τα τέλη Οκτώβρη για 3 εβδομάδες περνώντας από Ιταλία-Γαλλία-Ισπανία. Διανυκτέρευση μεσα στο αμάξι ή σε σκηνή και άλλα τέτοια ωραία! Θέλουμε να πάμε προς Άλπεις, Πυρηναία και κάποιες ερήμους που έχουμε βρεί στην Ισπανία. Οπότε φανταστείτε ένα τεραίν που τα έχει όλα προσθέτοντας και μπόλικα ασφάλτινα χιλιόμετρα. Στο σύνολο την απόσταση δεν την έχω υπολογίσει ακόμα μιας και δεν έχω καταλήξει ακόμα στο ακριβές δρομολόγιο, αλλά σίγουρα θα είναι αρκετά και λογικά πάνω από 5-7 χιλιάδες.

Θέλω τόσο πολύ να πάω με το Disco γιατί μου αρέσει πολύ και είναι άνετο και με εμπνέει πολύ για κάτι τέτοιο (η άλλη μου επιλογή είναι ένα Nissan Terrano II 2.7TDi) . ΑΛΛΑ.. 1.δεν είναι Diesel και 2.με φοβίζει από θέμα αξιοπιστίας. Δε νομίζω ότι θα πάθαινε κάποια χοντρή ζημιά αλλά σκέφτομαι μπόλικες μικροβλάβες που θα μπορούσαν να προσθέσουν κι άλλο στον παραγοντα ''περιπέτεια"!! :P Θα μου πείτε ΟΚ, αφού έχεις το Terrano πήγαινε με αυτό. Αλλά αυτό που θέλω να ρωτήσω εν τέλει είναι αν θα παίρνατε το Disco σας σε κάτι τέτοιο ή όχι και για ποιό λόγο. Τί θεματάκια θα πιστεύατε ότι θα μπορούσε να βγάλει?

Υ.Γ. Στα ξένα φόρουμ περί Overland και Expedition φάσεις το αμαξάκι μας είναι σε ξεχωριστή ενότητα μόνο του σε στυλ: "Είσαι σίγουρος ότι θέλεις να το κάνεις?'' Πάντα αναφερόμενοι στο θέμα της αξιοπιστίας βέβαια και όχι επιδόσεων!

20 Απρ 2016, 21:29
Προφίλ WWW
Άβαταρ μέλους

Δημοσίευση Re: Disco 1 και Overlanding
H καλύτερη λύση είναι το Nissan με τρειλερ και το disco φορτωμένο :)

21 Απρ 2016, 09:32
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Δημοσίευση 
!happy! !happy! !happy! Μια φορα ζεις, να πας με το disco και να το χαρεις, και να μην ανησυχεις για τις μικροβλαβες που μπορουν να συμβουν σε καθε αυτοκινητο. Κανε ενα καλο σερβις κι εκτεταμενο ελεγχο, φορτωσε εξτρα ρεζερβα και ιμαντες, ασφαλειες, τρομπα βενζινης, κολαρα, λιπαντικα,παραφλου και υγρα φρενων και ακολουθα το ονειρο σου. Αλλωστε σε πολιτισμενες χωρες πας που μπορεις να βρεις τα παντα σε ανταλλακτικα και οχι στην Ανταρκτικη..........Θα εχεις να το διηγεισαι στα εγγονια σου και θα το θυμασαι σε ολη σου τη ζωη..........Δεν καταλαβαινω γιατι το Νισαν ειναι η σιγουρη λυση αφου μπορει να χαλασει και αυτο........

Μέλος Ελληνικού Συλλόγου LAND ROVER
The Aigli, 1800 boutique hotel
Πηνελόπης 7
311 00 Λευκάδα
τηλ 26450 26325
φαξ 26450 24853
κιν. 6946 000400
email: manolikakis@gmail.com
site: http://www.1800.gr

21 Απρ 2016, 10:48
Προφίλ YIM WWW
Άβαταρ μέλους

Αδερφε και εγω θα συμφωνησω με τον "αποπανω".. Για ποιο λογο το Nissan ειναι πιο αξιοπιστο??
Αν και μετα απο 3 γιαπωνεζικα samurai, jimny και terrano 3d 2.4 εχω να πω οτι
αυτο που μου βγαζει το Discovery δεν το εχω ξανανιωσει...ειδικα στο ταξιδι.
Σου μιλαει καποιος Νισσανακιας φουλ γιαπωνεζοφιλος χαχαχα!!!

Τωρα πραγματικα χωρις πλακα θεωρεις το Discovery αναξιοπιστο??
και αν ναι ειναι σωστα συντηρημενο?

Η γνωμη μου ειναι οτι το αυτοκινητο απλα ειναι καποιας ηλικιας
και χρειαζεται φροντιδα σε καμμια περιπτωση ομως οτι ειναι αναξιοπιστο!!

Σε λιγοτερο απο 3 χρονια εχω κανει 30000 χλμ (δεν τα λες και πολλα)
μετα ομως απο σχεδον γενικη επισκευη στο μοτερ
μιας και ειχε λογικα για την ηλικια του χλμ 176000..
χωρις απο τοτε να εχει ζητησει το παραμικρο.

Παραδειγμα τον περασμενο μηνα εκανα 880 χλμ σε μια μερα Αθηνα -Ιωαννινα εκαψε 0,11/100
με 7,50/16 αναγομωση κιολας και δεν εκανε κιχ!!! εε τι αλλο να πω!!

Φροντισε το αμαξι και δεν προκειται να σε αφησει...

22 Απρ 2016, 17:59
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

παροτι θα χαλασω το παρτυ αρκετων, η αληθεια ειναι μία.
ποιο αυτοκινητο υπερεχει στην ασφαλτο (που θα ειναι η πλειοψηφια των χλμ) ????

ποιο εχει δηλαδη ανεξαρτητη μπροστινη αναρτηση (πιο ανετη και αμεση)
καλυτερο τιμονι (κρεμαγερα αντι σφαιριδιων)
μεγαλυτερους χωρους,
ABS, κλιματισμο, κλπ κλπ

η αξιοπιστια ειναι πολυ σχετικη, εξαρταται ποσο ταλαιπωρημενο ειναι το καθενα και τι συντηρηση εχεις κανει.

το θεμα του καυσιμου δεν το συζητω καν. overlanding = diesel.

καλα να περασετε. και να θυμασαι οτι το ταξιδι μετραει κι οχι το οχημα.

27 Απρ 2016, 17:01
Προφίλ WWW
Άβαταρ μέλους

Εγω παντως στα ξενα φορουμ που διαβαζω πιο πολυ για τα Defender γινετε λογος περι αξιοπιστιας σε overland ταξιδια...
Για discovery ελαχιστα παραπονα εχω ακουσει!

Καλα να περασεις με το Disco!

(εγω με χοντα μηχανη που δεν χαλαει υποτιθετε πηγα στις Αλπεις και εμεινα 21.00 το βραδυ στα βουνα και ξεμπερδεψα στις 01.00)

Καθε ταξιδι εχει τα πανω του και τα κατω του στο χερι σου ειναι πως θα το αντιμετωπισεις...

Και οπως βλεπω σε πολλα Landie στο εξωτερικο....

ONE LIFE LIVE IT.

29 Απρ 2016, 09:52
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

alp έγραψε:
παροτι θα χαλασω το παρτυ αρκετων, η αληθεια ειναι μία.
ποιο αυτοκινητο υπερεχει στην ασφαλτο (που θα ειναι η πλειοψηφια των χλμ) ????

ποιο εχει δηλαδη ανεξαρτητη μπροστινη αναρτηση (πιο ανετη και αμεση)
καλυτερο τιμονι (κρεμαγερα αντι σφαιριδιων)
μεγαλυτερους χωρους,
ABS, κλιματισμο, κλπ κλπ

η αξιοπιστια ειναι πολυ σχετικη, εξαρταται ποσο ταλαιπωρημενο ειναι το καθενα και τι συντηρηση εχεις κανει.

το θεμα του καυσιμου δεν το συζητω καν. overlanding = diesel.

καλα να περασετε. και να θυμασαι οτι το ταξιδι μετραει κι οχι το οχημα.

Φιλε μου δεν νομιζω οτι χαλας το "παρτυ" κανενος.
Ο καθενας μας γνωριζει το αυτοκινητο του καλυτερα!!

Με την περιγραφη σου "ζωγραφιζεις" το terrano.
Συμφωνω οτι θα κανει πολλα χλμ σε ασφαλτο αλλα με αυτην την λογικη ας παρει κατι αλλο να "μαζευει" χλμ..
Και κατα την γνωμη μου φυσικα και εχει ρολο και το οχημα στο ταξιδι..

29 Απρ 2016, 12:12
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Όταν πρωτοαπόκτησα το Discovery μου,έκανα διάσχιση Νότια Αλβανία έως Τίραννα,χωματόδρομους και φαράγγια κατά 90% και 10% άσφαλτο.Το αμάξι δεν ήταν σε καθόλου καλή κατάσταση,δλδ ασυντήρητο με πολλά μα πολλά προβλήματα.
Αναλυτικότερα χαλασμένο υδραυλικό τιμόνι,αισθητήρας Λ,τρύπιο ντεπόζιτο,υγραέριο όποτε ήθελε λειτουργούσε,φλάτζα,κυλινδροκεφαλές άστα να πάνε,σινεμπλόκ ανύπαρκτα,αναρτήσεις διαλυμένες,κατάπινε νερό αντιψυκτικό ( διαρροή δλδ από κάπου) και πολλά πολλά άλλα που δεν θυμάμαι.
Αυτό που θυμάμαι είναι ότι απόσβεσα το αμάξι σε 10 μέρες.
Κατά την επιστροφή και μετά από σειρά επισκευών και ταλαιπωριών με μάστορες δεν φοβαμαι και δεν κολώνω πουθενά πλέον.Πάω παντού με το Disco.

04 Μάιος 2016, 14:40
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Οδοστρωτηρας !!!!!!!!!!!

Μέλος Ελληνικού Συλλόγου LAND ROVER
The Aigli, 1800 boutique hotel
Πηνελόπης 7
311 00 Λευκάδα
τηλ 26450 26325
φαξ 26450 24853
κιν. 6946 000400
email: manolikakis@gmail.com
site: http://www.1800.gr

04 Μάιος 2016, 17:58
Προφίλ YIM WWW
Άβαταρ μέλους

:lol:

13 Μάιος 2016, 14:11
Προφίλ
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Land Rover . _

Discovery αν θέλετε χώρο και άνεση. Βγάλτε τα πίσω καθίσματα, φτιάξτε τον πίσω χώρο έτσι ώστε το πάτωμα να είναι επίπεδο μέχρι τις πλάτες των εμπρός καθισμάτων και ξεκινήστε.

Xαιρετώ

τηλ 22950 37637
φαξ 22950 31818
κιν. 6944 579911
pantg@otenet.gr

"Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός του ευεργετηθέντος ηλιθίου"
(ο αχάριστος μπορεί να επανορθώσει, ο ηλίθιος ποτέ)

16 Μάιος 2016, 18:07
Προφίλ

Καλησπέρα,όταν πήρα το πρώτο μου 4χ4,ο σκοπός ήταν ακριβός αυτό που λέτε,Overland trip,πήρα ένα disco 200tdi σε καλή κατάσταση το οποίο περιποιήθηκα μέχρι εκεί που πάει(μάρτυρας μου ο φίλος pantg),είχα διαβάσει σε διάφορα φόρουμ ότι ο συγκεκριμενος κινητήρας βγάζει απροβληματιστα 300,000ml,οκ είπα αρκετά καλο. Εδω και 2 χρονιά μαζεύω ζημίες και προβλήματα τα οποία δεν έχουν καμια λογική εξήγηση,πάρα μόνο μια-κακοφτιαγμενο και προχειρότητα. Έτσι πλέων όταν σκέφτομαι τι ήθελα να κάνω(Overland) το σκέφτομαι πολύ σοβαρά αν θα το τολμούσα πλεων. Η αλήθεια όμως είναι μια, αν βρεθεί παρέα εγώ θα το κάνω το όνειρο μου με το disco ας το φοβάμαι και ας λένε ότι είναι αναξιόπιστο γιατί μετά από τόσο καιρό και φροντίδα ξέρω οτι αυτό το ρημάδι θα με πάει και στο τέλος του κοσμου. Γ'αυτο αν νιώθεις έτσι για οποιοδήποτε όχημα μη το φοβάσαι όρμα!

17 Μάιος 2016, 18:42
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μετά από κάποιους μήνες αποχής από το φόρουμ (λόγω καλοκαιρινής εργασίας) και μόλις ένα μήνα πριν την έναρξη του ταξιδιού, επανέρχομαι! Χαλάλι που με δυο δουλειές δεν ζω το καλοκαίρι αλλά τουλάχιστον υπάρχει η άνεση για το ταξίδι (εισητηρια, καύσιμα, εξοπλισμός)!
Η απόφαση έχει παρθεί και το disco θα είναι το όχημα αλλά και το σπίτι μας για 3 εβδομάδες! Αφού το δοκίμασα και αυτό το καλοκαίρι στα βουνά φορτωμένο με 7 ενήλικες, εξοπλισμό, φουλ ρεζερβουαρ και μπόλικες ανηφόρες πείστηκα ότι θα μπορούσε να βγάλει το ταξίδι!
Η αλήθεια είναι ότι το φοβόμουν διότι δεν είχα κλείσει παρα μόνο ένα χρόνο μαζί του και δεν το ήξερα πολύ καλά. Έβγαζε και τα προβληματάκια του κι ετσι το θεώρησα στο μυαλό μου λιγότερο αξιόπιστο από άλλα (αν και η αξιοπιστία ήταν ένας από τους λόγους που το πήρα!).
Σίγουρα αν ήταν diesel θα ήταν το ιδανικό αλλά δεν θα αφήσω το είδος καυσίμου να μου στερήσει όλη την χαρά του να οδηγάω το disco μου σε όλα αυτά τα μέρη, ούτε και την απίστευτη άνεση που προσφέρει το εσωτερικό του!
Τις επόμενες μέρες θα βγουν τα καθίσματα και θα πάει στον γιατρό για τσεκ απ και συντήρηση. Θα αλλαχτούν όλα τα υγρά και λιπαντικά και λέω να αλλάξω και ρουλεμαν τροχού προληπτικά (το μπροστα δεξια) γιατί δεν είμαι σίγουρος για την φθορά του. Πιστευετε ότι ένας απλός οπτικός έλεγχος θα ήταν αρκετός?
Επίσης θα πάρω και μια τρόμπα βενζίνης για αντικατάσταση (ο πρώην μηχανικός μου μου είχε πει ότι ήταν πατενταρισμένη) και θα αλλάξω αντλία τιμονιού γιατί παρέδωσε πνεύμα μιας και δούλεψε χωρίς αρκετά υγρά. Τις τελευταίες μέρες διαπίστωσα ότι όταν φουλάρω το ντεπόζιτο υπάρχει μια πολύ μικρή διαρροή από το πάνω μέρος... Θα πρέπει να κοιταχτεί κι αυτό.
Κατα τ'άλλα έχω βρεί πανέμορφες διαδρομές στο wikiloc αλλά και ψάχνοντας μόνος. Τεράστια ποικιλία, από περάσματα στα 3000 μέτρα και αλπικά τοπία, ημιορεινές διαδρομές με νεροφαγώματα και ποταμια μέχρι μικρές ερήμους. Φυσικά όλα μέχρι κάποιο όριο γιατί (δυστυχώς) θα είμαστε μόνο 1 όχημα!
Έχει αγοραστεί πτυσσόμενο τραπέζι αλουμινίου και καρέκλες και δοχεία αποθήκευσης νερού για να έχουμε για το μαγείρεμα κτλ. Όλα τα υπόλοιπα, υπνόσακοι, σκηνή, μαγειρικά σκεύη και γκαζάκια υπάρχουν ήδη λόγω της ενασχόλησης με την ορειβασία.

Κάθε tip και συμβουλή είναι πολύτιμη!

Κώστας

13 Σεπ 2016, 20:50
Προφίλ WWW
Άβαταρ μέλους

:two: Με το καλο και βαλε και καμια φωτο για εμας!!

14 Σεπ 2016, 22:24
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Ένα tip διαμονής μπορώ να προτίνω, που έχει ήδη δοκιμαστεί.
Στο χώρο των αποσκευών έχω μπουκάλα υγραερίου και ένα από τα 2 καθίσματα, που έκαναν το αμάξι 7θέσιο.Έφτιαξα λοιπόν έναν πάτο (από ξύλο με ποδαράκια αλουμινίου) ο οποίο μου φέρνει το χώρο επίπεδο για να τοποθετήσω τις βαλίτσες με οργάνωση. Από κάτω λοιπόν μένει έξτρα χώρος να τοποθετηθεί κάτι άλλο (εγώ έχω ένα μεταλλικό κουτί με ό,τι αφορά εργαλεία εκτάκτου ανάγκης).
Παλαιότερα είχα πρόβλημα, όταν ήθελα να βάλω το 6ο άτομο πίσω, διότι έπρεπε να βγάλω τον ξύλινο πάτο και το μεταλλικό κουτί, να τα τοποθετήσω στη σχάρα και έτσι να μπορεί να κάτσει ο 6ος, στριμόκωλα βέβαια, με όλες τις υπόλοιπες αποσκευές.
Πλέον, έχοντας κόψει τον ξύλινο πάτο στο μισό και προσαρμόζοντας μεντεσέδες βαρέως τύπου κλείνει και μαζεύει, έτσι ώστε να κάτσει ο 6ος χωρίς να βγάζω τον πάτο από το αμάξι. Μένει βέβαια το κουτί, που πρέπει σίγουρα να βάλω πάνω στη σχάρα.
Επειδή όμως ήθελα να κοιμάμαι κιόλας μέσα στο αμάξι, έφτιαξα πάλι με μεντεσέδες βαρέος τύπου επιπλέον ξύλινο πάτο, ο οποίος ανοίγει σε 3 τρία κομμάτια (το τρίτο κομμάτι είναι αυτός που ήδη είχα) και σχηματίζει σε όλο το διαθέσιμο μήκος, το κρεβάτι που θέλουμε, αφού βέβαια πέσουν τα πίσω καθίσματα. Έτσι ξαναμαζεύεται και γίνεται πάτος χώρου αποσκευών, αυτή τη φορά όμως αρκετά πιο παχύς από τον προ υπάρχοντα.
Με την αγορά ενός στρώματος γυμναστικής 5mm , σπαστός και αυτός, λύσαμε το πρόβλημα της διαμονής και του βάλε-βγάλε-στήσε κάθε φορά και της εξοικονόμησης χώρου στο αμάξι.
Αυτό που μένει είναι να φτιαχτούν σίτες για το καλοκαίρι, ιδίως σίτα για να μένει η πόρτα του χώρου αποσκευών ανοικτή για να μην μπαίνουν κουνούπια και να μπει δεύτερη μπαταρία στο αμάξι, είτε για λειτουργία webasto air-con ή απλά ενός ανεμιστήρα.
Το όλο concept έγινε λόγω υψηλού κόστος των σκηνών οροφής, τις οποίες, όσο άνετα τις ανοίγεις, τόση ταλαιπωρία είναι να τις καθαρίσεις ή να τις αποθηκεύσεις κάπου όταν δεν την χρησιμοποιείς (δεν έχω χώρο αποθήκευσης) συν να τις μεταφέρεις από το αμάξι στο χώρο αποθήκευσης.

15 Σεπ 2016, 13:13
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Απαντήστε στο θέμα   [ 17 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: